Płynne złoto, doskonałej jakości, powstałe w warunkach, gdzie nie używa się środków chemicznych ani nawozów. Co się za tym kryje? Oliwa najwyższej jakości. Organiczna – to mało powiedziane. Produkt bogaty w smaku, o bardzo dobrych wskaźnikach prozdrowotnych, wytwarzany na zboczach sycylijskiej Etny przez wyjątkowego człowieka Enzo Signorelli. Teraz dostępny również dla polskich miłośników oliwy.
Oliwa z oliwek towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Jej motyw przewija się w wielu historiach. Egipcjanom została podarowana przez boginię Izydę, Grekom przyniosła ją Atena, Rzymianie zaś uznawali, że jest to dzieło Herkulesa, który rozpoczął jej uprawę po wykonaniu mitycznych 12 prac. W tradycji biblijnej Noe po potopie wysłał gołębicę do Boga, ta zaś wróciła z gałązką oliwną. Oznaczało to, że gniew Boga minął, a wody ustąpiły. Oliwa nazywana jest płynnym złotem, darem bogów, znakiem pokoju. W Grecji ścięcie drzewa oliwnego karane było śmiercią, w Rzymie obsadzenie nimi kawałka ziemi zwalniało ze służby wojskowej, w Egipcie oliwą namaszczano ciała. Sława oliwy z oliwek sięga więc początków ludzkości – od zawsze uprawiano ją m.in. ze względu na jej zdrowotne i cudowne właściwości. Dlatego tak ważne jest, aby i dzisiaj odznaczała się najwyższą jakością.
Bardziej niż organicznie
Takie są właśnie oliwy wytwarzane na zboczach Etny przez Enzo Signorelli – są one BIO, certyfikowane DOP Monte Etna oraz I.G.P Sicilia. – Nasza metoda uprawy jest bardzo zbliżona do tradycyjnej, naturalnej i zrównoważonej filozofii: nie wymaga stosowania chemikaliów, nawozów ani niczego innego na ziemi, na drzewach, na oliwkach. Wszystko odbywa się ściśle ręcznie, aby zminimalizować naprężenia cieplne i mechaniczne roślin – podkreśla Enzo Signorelli.
Rezultatem jest oliwa z pierwszego tłoczenia, której stopień kwasowości jest bliski zeru, bogata w naturalne przeciwutleniacze: polifenole (lub biofenole) - ważne wskaźniki wysokiej jakości oliwy, zarówno ze względu na ich dobroczynne właściwości zdrowotne, jak i ich moc jako naturalnych konserwantów. To właśnie polifenole nadają jej też charakterystyczny, lekko gorzki smak.
– Zgodnie z ostatnimi przepisami europejskimi, gdy oliwa EVO zawiera ponad 250 mg/kg polifenoli można pokazywać tę wartość na etykiecie. Jest to oświadczenie, podkreślające znaczenie zdrowotne i odżywcze. Moja Blend Grand Cru zawiera niecałe 400mg/kg polifenoli. Nocellara 100% Cru osiąga około 300mg/kg. To bardzo wysokie wartości dla odmiany Nocellara – z dumą stwierdza plantator.
Co wyróżnia oliwy tworzone przez Enzo Signorelli na tle innych?
● Są więcej niż organiczne – całkowicie naturalne, wytwarzane bez chemikaliów ani nawozów.
● Charakteryzują się naturalną różnorodnością biologiczną – co ma bezpośredni wpływ na ich jakość końcową.
● Powstają z oliwek hodowanych na glebie wulkanicznej, bogatej w naturalne przeciwutleniacze – co wpływa na wysoką jakość oliwy, z korzyścią dla zdrowia, ale także wzbogaca ją o charakterystyczny, lekko gorzki smak.
Enzo Signorelli – to on za tym stoi
Enzo to wyjątkowo barwna postać. Przez wiele lat spełniał się zawodowo jako ceniony fotograf. Trzy dekady skupiony na fotoreportażach, reportażach poświęconych podróżom, ludziom, architekturze i fotografii przemysłowej. Współpracował z włoskimi i międzynarodowymi mediami i firmami, między innymi z The Associated Press, Gamma Agency w Paryżu, Rcs Mediagroup, Eni, Montedison, Falck, Indesit Company, Air One.
Enzo jest z urodzenia Sycylijczykiem. Wrócił na wyspę w 2011 roku i od tego czasu całkowicie poświęcił się doskonaleniu jako wytwórca oliwy z oliwek. Skutecznie, bo jego oliwa to produkt najwyższej jakości. Z każdym rokiem coraz bardziej nagradzany i doceniany. Rok 2021 to dla Enzo pasmo nagród, wyróżnień i prestiżowych publikacji – m.in. artykuł w New York Times (11.12.2021), czy też Corierre Della Sera. (16.12.2021)
Oto lista tegorocznych nagród i wyróżnień:
● Milan International Olive Oil Award 2021
● London International Olive Oil Contest 2021
● Morgantìnon 2021- konkurs Urzędu Rozwoju Rolniczego-Region Sycylia zarezerwowany dla plantatorów oliwek i producentów Wyspy
● Internazionale Olive Japan 2021 Tokyo
● LODO Guide – Milano IOOC
Oliwy zostały także wyróżnione przez umieszczenie ich w prestiżowych publikacjach, przewodnikach dla poszukiwaczy najlepszych produktów:
● Slow Food 2021
● Bibenda Olio 2021
● Flos Olei 2021
Mało kto wie, że Enzo jest silnie związany z Polską. W naszym kraju zakochał się od pierwszej wizyty, która miała miejsce 13 lat temu. Zachwycił się ludźmi, miejscami (zwłaszcza Łodzią, Krakowem i Tatrami), stał się smakoszem tradycyjnej polskiej kuchni (wśród jego ulubionych dań są śledzie w śmietanie, chleb ze smalcem, żurek i pieczona kaczka – nie są to oczywiste smaki dla Włochów). Enzo zrealizował w Polsce jak dotąd dwa projekty artystyczne, a ich owocem były bardzo dobrze odebrane wystawy w Łodzi: „Lodz, a promised land in the new Europe” (2009) oraz „Lodz Unknown” (2019). Enzo nie może się już doczekać kolejnej wizyty w Polsce, tym razem związanej z dalszą promocją jego oliwy. Wszystko uzależnione jest od sytuacji związanej z pandemią…
Nie czekając jednak na wizytę Enzo, już teraz można zapoznać się z wytwarzanymi przez niego produktami. Nie mają one charakteru masowego. Preferowany jest kontakt indywidualny, stąd oliwa do tej pory dostępna była praktycznie tylko we Włoszech. Teraz w Polsce można ją nabyć za pośrednictwem Fabio Pommelli, wieloletniego przyjaciela i partnera biznesowego Enzo. Fabio mieszka w Polsce od ponad 15 lat. To wieloletni szef międzynarodowych korporacji w Polsce. Smakosz, znawca kuchni pragnie, abyśmy i my mieli okazję docenić wyjątkowość tych produktów – Oliwy wytwarzane przez Enzo są doskonałe w smaku, w jakości. Spełniają wymagania największych smakoszy. Poznałem Enzo wiele lat temu. Zawsze imponował mi jako człowiek i jako fotograf. Gdy postanowił zająć się produkcją oliwy, wiedziałem, że stworzy produkt najwyższej jakości. Początkowo wspierałem go jako przyjaciel, później postanowiłem włączyć się jako partner biznesowy. Teraz stawiam na produkt, którego brakuje na polskim rynku – mówi Fabio Pommella.
Link do strony artykułu: https://wwwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/sycylijska-magia-smaku-i-zdrowia